Opublikowany przez: Kasia P. 2015-07-07 14:38:10
Pierwsze ruchy dziecka mogą przynieść wiele radości, ale też niepokoić jeśli pojawią się zbyt późno lub za wcześniej. Na pewno będziesz pewniejsza siebie, jeśli przeczytasz rady naszej położnej i będziesz wiedzieć czego można się spodziewać. Jednego możesz być pewna pierwsze ruchy dziecka są po prostu pięknym i niepowtarzalnym przeżyciem, które zapamiętasz na zawsze. Od tej pory możesz poczuć się prawdziwą mamą i zacząć komunikować się z maluszkiem. To początek nowej, cudownej więzi!
Kiedy odczuwalne są pierwsze ruchy dziecka przy pierwszym dziecku, a kiedy przy kolejnym?
Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, poczujesz ruchy płodu około 20 tygodnia ciąży. Gdy jesteś w drugiej lub w kolejnej ciąży to będziesz odczuwać pierwsze ruchy między 14-18 tygodniem ciąży.
Jeśli nasze dziecko się nie rusza, co to może oznaczać?
Jeśli dziecko się nie rusza:
- może spać, wtedy musimy je obudzić: jemy posiłek ,pijemy, spacerujemy po mieszkaniu, ono obudzi się po jakimś czasie,
- jeśli jesteś otyła również możesz odczuwać słabiej ruchy maleństwa,
- maluszek może inaczej się ułożyć i to może spowodować jego bezruch,
Jeśli jednak jest coś co Cię niepokoi to udaj się na wizytę do lekarza.
Co oznaczają ruchy dziecka?
Ruchy dziecka świadczą o jego aktywności , o tym że jest w naszym brzuszku i prawidłowo się rozwija. Na początku ruchy są bardzo delikatne i z wiekiem ciąży stają się większe i bardziej regularne. Pod koniec ciąży, gdy brzuch jest już duży. dziecko nie ma w nim dużo miejsca, wtedy ruchy są łagodniejsze. Dziecko raczej wierci się, przeciąga się, wypina pupę.
Pierwsze ruchy dziecka, jakie to uczucie?
-bąbelki „chodzące „ po brzuchu
-motyle latające wewnątrz,
-pukanie w dole brzucha,
-chomik pod sweterkiem,
-pękanie malutkich baniek mydlanych,
-pływanie, lekkie mrowienie,
Czy pierwsze ruchy dziecka powinny być skonsultowane z lekarzem?
Jeśli pamiętasz datę, kiedy nastąpiły pierwsze ruchy dziecka, to powinnaś to zapisać, to należy lekarzowi zakomunikować.
Kiedy mówimy, że ruchy są zbyt intensywne, a kiedy za rzadkie?
Aktywność płodu jest cechą osobniczą -nie każde dziecko rusza się w ten sam sposób. Jedne są bardziej spokojne inne intensywniej się ruszają. Dlatego nie ma ścisłych parametrów, co do prawidłowej liczby ruchów płodu. Zakłada się, ze ,matka powinna odczuwać około 10 ruchów na godzinę ,szczególnie po 28 tygodniu ciąży. Ruchy płodu należy liczyć w pozycji leżącej na lewym boku przez 1 godzinę .Jeśli jest ich zbyt mało np.3 lub 2 na godzinę i w kolejnej godzinie jest tak samo ,należy zjeść posiłek, wypić szklankę mleka, przespacerować się i liczyć znów od nowa ruchy przez kolejną godzinę .Jeśli po tych wszystkich naszych działaniach-intensywność ruchów płodu nie zwiększa się przez cały dzień, to należy się udać z wizyta do lekarza lub podejść do najbliższego szpitala o profilu ginekologiczno-położniczym na izbę przyjęć.
Czy można pobudzać dziecko do ruszania się, kiedy , np. chcemy sprawić radość tatusiowi?
Uważam ,że nie powinno się specjalnie stymulować dziecko do ruchów. Jeśli ojciec jest szczęśliwy z powodu swojego maleństwa, to najmniejszy gest spowoduje u niego miłe doznania i przeżycia. Dziecko należy kochać już od poczęcia ,okazywać mu dużo czułości i miłości , co w dalszym etapie jego rozwoju ma potem pozytywne przełożenie na rozwój jego osobowości.
Za wywiad dziękujemy położnej
Pani Aleksandrze Nowak
Zadawać pytania naszej położnej możecie tutaj >>
Zdjęcie: Cezary Rajkowski
POŁOŻNA ALEKSANDRA NOWAK
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je co robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją charytatywną, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz prowadzi także szkolenia.
Pani Aleksandra Nowak wystąpi podczas naszych kolejnych warsztatów dla kobiet w ciąży w Warszawie. Nasze spotkanie odbędzie się 17-go października w restauracji Trzy Kolory na Mokotowie!
Odwiedzajcie nasz serwis poświęcony wydarzeniu tutaj >>
Patronat Honorowy :
Partnerzy warsztatów "PRZYGODA Z MACIERZYŃSTWEM"
Patroni medialni:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.